Изумителният Стеф Къри върна Голдън Стейт в борбата за титлата

Отборът на Голдън Стейт Уориърс предизвика ново равенство във финалната серия за титлата в НБА срещу Бостън Селтикс. "Воините" на старши треньора Стив Кър надделяха над "келтите" с крайното 107:97 (27:28, 22:26, 30:24, 28:19) в ключовия за развитието на сблъсъка мач №4. По този начин тимът от Сан Франциско успя да си върне домакинското предимство и да изравни серията при 2-2 победи преди петия двубой, който ще се проведе на територията на шесткратните шампиони. Следващият мач от битката за титлата е планиран за вторник сутрин от 4:00 часа българско време в "Чейс Сентър".

Независимо от факта, че получи контузия в края на миналия мач и състоянието му беше въпросително до началото на днешния, голямата звезда на Голдън Стейт Стеф Къри нямаше никакви намерения да развява бялата кърпа. Най-великият стрелец за всички времена изведе отбора си към важната победа с фантастичен дабъл-дабъл от 43 точки и 10 борби при 14/26 стрелба от игра, включително 7/14 от тройката и 8/9 от наказателната линия. Така, ако в крайна сметка Уориърс спечелят титлата, по всяка вероятност Стеф ще бъде избран за първи път в кариерата си за най-полезния играч на финалната серия - единствената престижна награда, която все още не е намерила място в богатата му витрина от трофеи и отличия.

Поредният спектакъл от тазгодишния спор за титлата отново се реши в последната четвърт. Бостън разполагаше с аванс от четири точки при оставащи малко над пет минути от редовното време при 94:90. След това обаче "келтите" започнаха да разчитат прекалено много на стрелбата от далечно разстояние, в резултат на което те пропуснаха пет поредни тройки и позволиха на Андрю Уигинс, Клей Томпсън и Стеф Къри да комбинират за серия от десет последователни точки в актива на "воините", която се оказа решаваща за крайния изход.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двубоят тази нощ стартира отлично за възпитаниците на старши треньора Име Удока, които си спечелиха ранен аванс от 11:4 в срещата, след като Джейсън Тейтъм откри мача с две поредни тройки. Отборът на Голдън Стейт пък пропусна страшно много отворени стрелби от далечна дистанция в откриващите фрагменти от срещата, като именно това бе основната причина за натрупалата се разлика след първите четири минути игра.

19 Бостън - Голдън Стейт, мач №4 от Финалите на НБА

След първия таймаут в мача обаче момчетата на Стив Кър най-сетне се събудиха и започнаха да вкарват чистите си стрелби, като с такива се отчетоха Клей Томпсън и Андрю Уигинс, които възстановиха равенството на таблото при 12:12. Крилото на гостите от Сан Франциско Дреймънд Грийн обаче отново си изкара два бързи фаула, като общо в серията до момента той имаше повече извършени нарушения, отколкото точки - 17 срещу 15. Бостън пък пак се опита да се откъсне напред, но втората тройка в мача на Уигинс съкрати разликата на една точка при 16:15.

Влезлият от резервната скамейка център на Голдън Стейт Кевон Лууни също направи два фаула, но въпреки това играта на Голдън Стейт бе в подем с него на паркета. Още един труден кош на Уигинс и две поредни тройки от дрибъл на Стеф Къри наказаха защитата на "келтите" и позволиха на Уориърс да дръпнат напред при 18:23. Прекъсването от страна на домакините успя да повлияе положително на баскетболистите в зелено, които скъсиха дистанция до само точка след кошове на Джейлън Браун и Робърт Уилямс III. Двата тима сътвориха страхотен край на първата четвърт, като Бостън успя да се завърне напред в резултата чрез две тройки на Тейтъм и Грант Уилямс - 28:27 в полза на домакините.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Играта в нападение за двата отбора определено не вървеше в началните две минути от втората четвърт, в които съперниците за трофея редуваха пропуск след пропуск. Индивидуалната класа на Джордан Пуул обаче си каза думата и младокът настъпи газта във важен момент, нанизвайки две поредни тройки, за да върне предимството в актива на гостите - 28:33. Сушата без кош за Селтикс почти достигна три минути и половина, когато Джейлън Браун най-сетне спря пропадането на своя отбор с успешен изстрел от далечно разстояние за 31:33.

При Стеф Къри обаче нямаше и помен от онази контузия в мач №3, като гардът на Голдън Стейт продължаваше да разкъсва защитата на съперника и вече имаше 16 точки до средата на втората четвърт - 37:39 за Уориърс. От другата страна обаче Джейлън Браун връщаше жеста, като след някои страхотни изпълнения стрелецът на домакините се превърна във втория играч с двуцифрен точков актив в своя отбор след Джейсън Тейтъм - 39:39. Лоша новина за Стив Кър и неговия щаб бе фактът, че енигмата Джордан Пуул извърши третото си лично нарушение.

В същото време Бостън отново се сдоби с аванс в резултата,след като Маркъс Смарт и Ал Хорфърд комбинираха за минисерия от пет безответни точки в полза на Бостън - 46:42. Пропуските от страна на момчетата на Стив Кър се понатрупаха и започнаха да тежат доста на калифорнийци, които вече изоставаха с цели седем точки след невероятен пробив на Дерик Уайт, който също така бе фаулиран и отбеляза от наказателната линия - 49:42. Двата тима си разделиха по една минисерия за край на първото полувреме, като първо Голдън Стейт намали пасива си до две точки, след което "келтите" отвърнаха със същото, преди Кевон Лууни да оформи крайното 52:49 след първите 24 минути игра.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Големият въпрос преди началото на третата четвърт бе дали Голдън Стейт ще продължи страхотната си игра в този период в серията. Отговорът бе положителен, поне в началото на частта, в която Клей Томпсън и Стеф Къри нанизаха пет бързи точки общо, за да върнат паритета на таблото при 54:54. Веднага след това обаче 17-кратните шампиони от Бостън се поправиха за грешките си в началото на четвъртината и отново се отскубнаха напред в резултата, благодарение на Маркъс Смарт и Джейсън Тейтъм - 63:56 в полза на Селтикс.

"Воините" отвърнаха с четири поредни точки, за да съкратят дистанцията на едно притежание, но след това Джейлън Браун матира Дреймънд Грийн, отбелязвайки през него и изкарвайки третото му лично нарушение - 66:60 в полза на Бостън. Стеф Къри изригна с нова тройка - третата му до този момент, като след това гостите имаха две възможности да изравнят резултата, но те не бяха оползотворени от Клей Томпсън, който пропусна на два пъти отдалеч. Това позволи на Селтикс отново да погледнат към увеличаване на разликата, като в случая Маркъс Смарт бе точен за 68:63.

Двата тима вдигнаха оборотите във втората половина на третата четвърт, като Голдън Стейт успя отново да навакса почти напълно своя дефицит, след като Стеф Къри наниза 27-ата си точка, за да направи резултата 71:70. Лидерът на Голдън Стейт нямаше противодействие в тези минути и бележеше откъдето си поиска, предизвиквайки нов паритет при 73:73. Опонентите за трофея си размениха водачеството на няколко пъти до края на третата четвърт, като Къри продължаваше да бъде смъртоносен от любимата си далечна дистанция. Именно благодарение на него "воините" се сдобиха с аванс от една точка преди старта на финалния период - 78:79 в полза на тима от Сан Франциско.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Баскетболистите на Име Удока започнаха по страхотен начин финалната четвърт с много енергия и агресия в двете фази на играта. Дерик Уайт и Джейсън Тейтъм бяха точни по веднъж от тройката, за да доставят актива в ръцете на своя тим при 84:81, но след това престрелката продължи с успешен далечен изстрел и от Клей Томпсън, който се погрижи да не позволява на съперника да се откъсва в критичния момент - 84:84.

Напрежението се покачваше, като след първите четири минути игра в последната четвърт грешките бяха общо пет на брой. "Келтите" обаче нанесоха много важен удар чрез своя най-добър играч в мача Джейлън Браун, който собственоръчно фиксира четири поредни точки за своя отбор - 90:86 в полза на Селтикс. "Воините" обаче показаха страхотен характер и върнаха разликата на точно една точка при 91:90, след като Клей Томпсън и Андрю Уигинс свалиха малко от тежестта върху раменете на Стеф Къри и му помогнаха с четири точки на своя ръка - 91:90.

Последва фантастична тройка на Маркъс Смарт, но след това черноработникът Андрю Уигинс отново се пребори в подкошието на съперника и взе ключова борба в нападение, за да добави и да добави топката в коша за 94:92. Едно нападение по-късно комбинацията Къри-Томпсън сработи и Клей бе точен зад дъгата, чрез което Голдън Сейт отново се сдоби с преднината. Джейлън Браун не можа да отговори от другата страна, докато Къри нямаше намерение да спира да тормози "зелените" и след отличен флоутър от седна дистанция увеличи разликата на три точки в полза на Голдън Стейт при 94:97.

Отборът на Бостън започна да прекалява с опитите от далечно растояние, като всеки един от тях бе неуспешен в последните няколко минути. Браун, Тейтъм и Смарт "замръзнаха" от тройката, а това можеше да носи единствено чудесни новини за гостите от Сан Франциско, които запазиха преднина от три точки при 94:97 на влизане във финалните две минути. Ал Хорфърд също не бе точен отдалеч, докато от другата страна Стеф Къри наказа абсолютно всяка пропусната възможност - седма успешна тройка за най-великия стрелец на всички времена и аванс от 94:100 за "воините".

Тимът на Бостън най-сетне успя да реализира зад дъгата чрез Хорфърд, след което обаче Кевон Лууни завърши отлично проведена атака на Уориърс, за да задържи петточковата преднина на своя отбор при 97:102. Това бе и последният кош от игра в мача, тъй като Стеф Къри бе фаулиран на няколко пъти и оформи крайното 97:107 в полза на Голдън Стейт от наказателната линия.

Освен великолепните 43 точки от страна на Къри, Клей Томпсън се отчете с още 18 точки. Андрю Уигинс бе изключително полезен с мощен дабъл-дабъл от 17 точки и 16 борби, докато Джордан Пуул се разписа с 14 точки от пейката.

Джейсън Тейтъм завърши с 23 точки, 11 борби и 6 асистенции за Бостън. Джейлън Браун наниза 21 точки, Маркъс Смарт вкара 18, а Дерик Уайт реализира още 16 точки от резервната скамейка.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БОСТЪН: Маркъс Смарт 18, Джейлън Браун 21, Джейсън Тейтъм 23, Ал Хорфърд 8, Робърт Уилямс III 7 (Дерик Уайт 16, Грант Уилямс 3, Пейтън Причард 1)

ГОЛДЪН СТЕЙТ: Стеф Къри 43, Клей Томпсън 18, Андрю Уигинс 17, Ото Портър-младши 2, Дреймънд Грийн 2 (Джордан Пуул 14, Кевон Лууни 6, Гари Пейтън II 5, Неманя Биелица)